Aplicația este accesibilă de pe ecrane late

Legea conservării energiei, scrisă pentru procesele termice se numeşte a termodinamicii: cantitatea de căldură transmisă sistemului este consumată pentru variaţia energiei interne a sistemului şi pentru efectuarea de către sistem a lucrului împotriva forţelor exterioare: .
În timpul procesului izocor gazul nu efectuează un , de aceea toată căldura transmisă gazului se consumă pentru energiei lui internă. În timpul procesului izotermic energia internă a gazului , de aceea toată căldura transmisă gazului se consumă pentru efectuarea unui lucru de către gaz:
În timpul procesului izobar, căldura transmisă gazului se consumă atât pentru energiei interne a gazului cât şi pentru efectuarea unui lucrului de către gaz .
În timpul procesului adiabatic gazul , de aceea creşterea energiei lui interne are loc pe contul efectuării unui lucru asupra gazului (comprimare adiabatică)
. Dacă însă gazul însuşi efectuează un lucru (dilatare adiabatică), atunci energia internă a lui scade: .